Dřevěné pelety jako moderní a ekologické palivo používá stále více domácností. Dopravu zajišťujeme po celé ČR!

picture picture

Výroba pelet

Dřevěné pelety se vyrábějí lisováním dřevěných pilin a hoblin jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. Vyznačují se extrémní hustotou a nízkým obsahem vody. Používají se jako kvalitní ekologické palivo. Obsah vody je důležitým parametrem pro výhřevnost paliva i dlouhodobé opotřebení kotlů, proto by vstupní materiál měl být před vlastní peletizací vhodně dosušován v sušárnách.

 

Výroba pelet

Dřevěné pelety se vyrábějí v peletárnách lisováním vstupního materiálu na tvarovacích lisech, jde o tzv peletizaci. Materiál je při peletizaci pod vysokým tlakem protlačován skrz malé kruhové otvory ocelové matrice, přičemž se zahřívá na teplotu okolo 100 °C. Celulóza, která se nachází ve dřevě, vlivem teploty měkne a stává se lepivou. To umožní lisovat dřevěné piliny do tvaru pelety bez přidávání jakýchkoliv přísad. Po vychladnutí jsou dřevěné peletky pevné a zachovávají si svůj válcovitý tvar.

Výroba pelet

Výroba pelet z biomasy je poměrně složitý a energeticky náročný proces.

Vyrábějí se technologicky vyspělým procesem sušení vstupního dřevěného materiálu, pilin, rostlinného a dřevěného odpadu a následným lisováním pod vysokým tlakem na talířové, prstencové nebo ploché matrici na velkých lisech.

Nejvhodnějším materiálem pro výrobu jsou piliny a suchý dřevěný či rostlinný odpad dřevoprůmyslu, který by měl mít minimální obsah dřevního prachu. Vlhkost pilin či materiálu by neměla přesahovat hranici 10 %, vyšší vlhkost vstupní suroviny se odstraňuje umělým sušením.

Vstupní surovina se upraví na vhodnou velikost drtičem, který se zařazuje před vlastní granulační fázi. Hlavní stroj pro výrobu pelet je protlačovací matricový lis (talířový, prstencový nebo plochý). Protlačováním materiálu otvory matrice o potřebném průměru vznikají pelety na topení o vysoké teplotě a křehkosti.

Následuje rychlé ochlazení a pelety tedy dosáhnou potřebné pevnosti a trvanlivosti. Následnou distribuci provádíme v pytlích "Big Bag" o hmotnosti 1100 kg.

Vyrobené pelety se využívají v rozsáhlém množství ve všech typech energetických distribucí, kotlů, krbů, kamen ale i ve velkých kotlech blokových výtopen. Díky povaze paliva, které pochází z obnovitelných zdrojů, jde o zcela čistý a moderní způsob výroby energie.

Samozřejmostí je v našem velkoobchodě pelety Osvědčení o certifikaci vyrobených pelet, které je dle norem nezbytné pro export, distribuci a je vyžadováno konečnými odběrateli.

Výroba pelet

Peletky na topení jsou vyráběny z dřevních nebo zemědělských zbytků či surovin silným stla­čením, které se nazývá peletování. Pro soudržnost dřevěných pelet má kromě vy­sokého tlaku význam také obsah ligninu ve dřevě, další přídavné směsi, pojiva nebo lepidel se nepoužívají. Peletováním vzniká biopalivo s vysokou energetickou hustotou, tepelnou výhřevností a výbornými vlastnostmi z hlediska dopravy a manipulace, které umožňují ekonomické skladování, předzásobení a automatický přívod paliva k topeništi.

Víte, že...?

  • materiál na vstupu do granulačního procesu by měl mít stabilizovanou vlhkost do 10 %
  • velikost částic materiálu ke granulaci by neměla přesahovat 1/5 průměru finálních granulí
  • pro vyšší soudržnost pelet se někdy používá při výrobě 2-3 % škrobu

Kontaktujte nás

604 22 88 55

Levné dřevěné pelety

picture picture picture picture
Dřevěné pelety zavážíme po celé České republice. Praha, České Budějovice, Tábor, Písek, Strakonice, Jindřichův Hradec, Český Krumlov, Prachatice, Milevsko, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk, Dačice, Sezimovo Ústí, Kaplice, Soběslav, Vodňany, Blatná, Veselí nad Lužnicí, Bechyně, Trhové Sviny, Hluboká nad Vltavou, Protivín, Lišov, Větřní, Borovany, Velešín, Planá nad Lužnicí, Volary, Suchdol nad Lužnicí, Zliv, České Velenice, Nová Bystřice, Brno, Znojmo, Hodonín, Břeclav, Vyškov, Blansko, Kyjov, Veselí nad Moravou, Boskovice, Kuřim, Ivančice, Tišnov, Mikulov, Šlapanice, Letovice, Bučovice, Dubňany, Slavkov u Brna, Moravský Krumlov, Hustopeče, Rosice, Strážnice, Rousínov, Modřice, Pohořelice, Oslavany, Adamov, Vracov, Bzenec, Ratíškovice, Velké Opatovice, Velké Bílovice, Zbýšov, Lanžhot, Mutěnice, Rájec-Jestřebí, Židlochovice a další. Zobrazte si vybrané větší obce na území České republiky, do kterých zavážíme pelety.